-15 % na koberce s kódom KOBERCE15 | Ušetrite ešte dnes →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

5 tipov, ako si šikovne zorganizovať dokumenty

Beáta Vaňková
Beáta Vaňková
Bonami Blogger

Dokumenty sa hromadia v každej domácnosti. Výpisy z banky, vyúčtovanie za energie, účtenky za nové spotrebiče - papier sem, papier tam a chaos je na svete. Aby ste všetko, čo potrebujete, rýchlo našli, chce to dobre nastavený systém. A my vám poradíme, ako na to.

Ako nastaviť správny systém

Papiere rozdeľte do troch hlavných kategórií – osobné, finančné dokumenty a doklady k nákupom. Na každú kategóriu použite veľký šanón a popíšte ho, aby ste neskôr vedeli, čo sa v ňom nachádza. Vnútri šanónu potom dokumenty čleňte na podkategórie, ktoré zaradíte do dosiek, euroobalov alebo obálok.

Ako triediť dokumenty do podkategórií

 • Do osobných dokumentov zaraďte rodné listy, očkovacie preukazy, lekárske správy, vysvedčenia, certifikáty alebo pracovné zmluvy.


 • Finančné dokumenty roztrieďte do podkategórií bankové účty, sporenie a investície, úvery alebo energie.


 • Medzi doklady k nákupom patria okrem účteniek za spotrebiče a iné veci aj kúpne zmluvy, dokumenty týkajúce sa okien či strechy alebo aj výpisy z katastra.
 • Praktická organizácia

  Dokumenty v jednotlivých kôpkach môžete triediť podľa abecedy, chronologicky alebo podľa kategórie a dôležitosti. Papiere, ktoré patria do rovnakej podkategórie, môžete následne spojiť zošívačkou alebo ich umiestniť do prospektových plastových obalov, ktoré zjednodušujú ich archiváciu.

  Uloženie šanónov

  Pokiaľ máte všetko roztriedené, šanóny môžete začať rovnať do regálov, políc alebo knižníc. Dokumenty, ktoré využívate najčastejšie alebo sa k nim v budúcnosti hodláte vrátiť, umiestnite blízko vášho pracovného stola. Využiť môžete priehradky na stôl, ktoré slúžia na krátkodobé uloženie a správu dokumentov s maximálnym rozmerom A4.

  Ako vyradiť dokumenty

  Pri vyraďovaní nepotrebných dokumentov prichádza na rad ich likvidácia. Pri vyraďovaní ale berte do úvahy citlivosť informácií uvedených na dokumentoch. Najvhodnejším variantom je ich skartácia. Ak dokumenty citlivé údaje neobsahujú, môžete ich použiť v rámci recyklácie na ďalšie použitie.