5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Ako zariadiť obývaciu izbu podľa vášho rozpočtu

Tiež sa pri prezeraní magazínov o bývaní donekonečna kocháte krásnymi interiérmi a prajete si, aby to podobne vyzeralo aj u vás doma? Nezúfajte. Elegancia a šmrnc nie sú otázkou peňazí. Stačí sa držať niekoľkých pravidiel.

Inšpirujte sa nasledujúcimi dvoma variantmi obývacích izieb v rôznych rozpočtoch a vyberte si ten váš!

Verzia standard

Verzia premium

Verzia standard

Vybavenie obývačky pre tých, ktorí hľadajú najmä dobrý pomer ceny a kvality.

Cena spolu: 1 645 €

Uvedené ceny sú platné do 18. apríla 2023. Zľavy na vybrané značky sú platné v máji 2023.

Verzia premium

Vybavenie obývačky pre tých, ktorí ocenia extra kvalitné materiály, spracovanie aj sofistikovaný dizajn.

Cena spolu: 3 870 €

Verzia standard

Verzia premium

Stanovte si farebnú a materiálovú paletu

Najdôležitejším krokom pri práci s farebnou paletou vo vnútornom prostredí je vybrať správnu paletu farieb, ktoré budú navzájom fungovať. Vyberať môžete z rôznych pomerov farieb, vrátane monochromatickej palety.

Aký pomer farieb zvoliť záleží na štýle a účele daného interiéru. Pokiaľ chcete interiér vnímať ako celok, kombinujte viac neutrálnych odtieňov. Ak chcete, aby niektoré prvky v interiéri vynikli, siahnite po farbách kontrastných.

Ideálny pomer farieb je 60/30/10, čo znamená, že hlavná farba predstavuje 60 %, druhá farba 30 % a tretia farba 10 %. Toto rozloženie farieb vytvára určitú dynamiku a pôsobí harmonicky.

V oboch našich prípadoch dominuje béžová, ktorú doplnil svetlý dekor dreva. Poslednú časť farebnej palety tvorí kombinácia terakotovej a tmavomodrej.

Verzia standard

Verzia premium

Vyberte pohovku, ktorá odolá trendom

Nábytok už vyberajte s ohľadom na stanovenú farebnú paletu, navyše sa ešte zamerajte na spracovanie a dizajn. Nikdy neurobíte chybu, pokiaľ sa budete držať jednoduchých tvarov, línií a kontúr.

Napríklad ako v prípade svetlobéžovej pohovky Miuform Charming Charlie s praktickými postrannými vreckami alebo u sedačky Windsor & Co Sofas Neso. Jej husto tkaný poťah zabraňuje absorpcii rozliatych tekutín a je odolná voči oderu, čo výrazne znižuje riziko poškodenia. Materiál je totiž pokrytý špeciálnou ochrannou vrstvou, ktorá účinne blokuje vnikanie nečistôt. To umožní odstrániť škvrny bez použitia čistiacich prostriedkov. Tým pádom sa z kúskov tejto francúzskej značky stávajú poklady, ktoré vám budú robiť radosť mnoho rokov.

Bonami tip: tvorte moodbordy

Aby ste mali istotu, že spolu budú jednotlivé prvky v interiéri ladiť, vytvorte si napríklad v powerpointe moodbord. Umiestnite doň stiahnuté obrázky s produktmi na bielom pozadí. Ľahko si tak skontrolujete, či nábytok, dekorácie aj textil pôsobia harmonicky.

Nábytok usporiadajte vyvážene a symetricky s ohľadom na dispozíciu. Pomôcť vám môže aj jednoduchý pôdorys. Môžete si z papiera vystrihnúť nábytok v zmenšenej mierke, čím vyskúšate rôzne možnosti rozmiestnenia.

Majte na pamäti, že menej je viac. Nesnažte sa teda interiér zahltiť nábytkom. Naopak dbajte na to, aby vždy zostávalo dostatok miesta na pohyb. Tým docielite aj vzdušnosť.

Verzia standard

Verzia premium

Zaistite dostatočné osvetlenie

Aby ste v obývacej izbe mohli čo najviac meniť atmosféru, využite rôzne typy svetiel. Okrem lustra so silnými svetlami, ktoré v zime nahradia slnečný svit, využite aj bodové svietidlá.

Stojacie lampy vyberajte tak, aby umožňovali rôzne nastavenia pre čítanie knihy, nasvietenie zaujímavého prvku v miestnosti či ako náladové osvetlenie. Platí, že čím užší je prúd svetla, tým presnejšie ho namierite.

Vzhľadom na to, že v obývačke dizajnéri odporúčajú 20 wattov na meter štvorcový, so svietidlami rozhodne nešetrite.

Nezľavujte ani z nárokov na estetiku. Stojacie lampy na seba strhávajú pozornosť a ich tvarom môžete interiér povýšiť, alebo naopak úplne zhodiť. Stavte preto na minimalizmus a inšpiráciu škandinávskym dizajnom, aký ponúka švédska značka osvetlenia Markslöjd, ktorá vnáša jas do domovov už od roku 1963.

Parádu urobíte aj s jednoduchou minimalistickou stojacou lampou Nitta. Pokiaľ si však potrpíte na vycibrený dizajn, precízne spracovanie a tie najlepšie materiály, oceníte najskôr nápadité svietidlo Larry.

Verzia standard

Verzia premium

Inšpirujte sa škandinávskym dizajnom

Konferenčný stolík vyberajte z odolného materiálu a s ohľadom na farebnú a materiálovú paletu. Myslite aj na to, aby ste sa v interiéri držali pokiaľ možno jedného dreveného dekoru.

Dizajnéri obzvlášť radi využívajú okrúhle konferenčné stolíky, ktoré oblými tvarmi dodávajú interiéru ladnosť, zvlášť ak sa držia typického severského konceptu – svetlého dreva a retro štýlu. Presne takými oplýva aj Duncan Actona, v ktorom nájdete okaté náznaky minulosti.

Ak túžite po kúsku, ktorý vydrží niekoľko dekád, neurobíte chybu s klasickým konferenčným stolíkom dánskej značky Hammel Furniture, ktorá je viac ako šesťdesiat rokov synonymom nábytku tej najlepšej kvality.

Verzia standard

Verzia premium

Podporte atmosféru sviečkami a kvetmi

Ďalším tipom, ako zariadiť obývačku ako z magazínov, sú dekorácie vo forme sviečok a živých kvetov. Aj jednoduchou vázou môžete dosiahnuť veľkolepý efekt a pozdvihnúť tak celý interiér.

Práve to môžete dosiahnuť s minimalistickou vázou PT Living aj ručne fúkanou sklenenou vázou od značky Hübsch, ktorá už na prvý pohľad zaujme svojím jedinečným farebným spracovaním a elegantným dizajnom, ktorý jej dodáva nádych sofistikovanosti. Či už do nej umiestnite kvety, alebo sa ju rozhodnete vystaviť prázdnu, môžete si byť istí, že na seba vďaka svojmu jedinečnému štýlu strhne pozornosť.

V prípade sviečok uprednostnite tie zo sójového vosku. Sú šetrné ako svojou výrobou, tak používaním. Pri horení sa neuvoľňujú žiadne škodliviny do ovzdušia a vy si tak môžete bez starostí užívať ich arómu, napríklad s vôňou mora od Greenleaf alebo lesa od Perfumed Prague. Po jej dohorení navyše využijete sklenenú dózičku napríklad na odloženie šperkov či ako malý kvetináč.

Verzia standard

Verzia premium

Využívajte rôzne štruktúry a vrstvite textil

Aby obývačka pôsobila útulne, nemali by v nej chýbať rôzne druhy textílií. Ako prvý vyberte koberec, ktorý vytvorí základňu na výber drobnejších a ľahšie obmeniteľných prvkov, ako sú vankúše a plédy. Vyberajte ich opäť s ohľadom na farby a materiály, ktoré zapadajú do moodboardu.

Napríklad krémový koberec Flair Rugs Imari alebo koberec Universal Swansea Line s jednoduchým grafickým vzorom. Ten sa bude hodiť tam, kde potrebujete zaistiť vysokú odolnosť voči oderu. Kvôli domácim miláčikom oceníte aj jeho antistatické vlastnosti.

Nakoniec pridajte niekoľko dekoratívnych vankúšov a plédov s odlišnou farebnosťou aj štruktúrou, vďaka čomu bude priestor pôsobiť dynamickejšie a plastickejšie.

Verzia standard

Verzia premium

Vystavte knihy a dekorácie

Samostatnou kapitolou je rozmiestnenie dekorácií. Keď vystavujete umenie vo vašej obývačke, využite priestor v subtílnom kovovom regáli Canett Lite alebo na vysokej komode Sierra od Teulat, ktorá svojou originalitou vyrazí dych a postará sa o poriadnu dávku pozornosti. Tento neprehliadnuteľný solitér poslúži aj ako príborník či bielizník.

Dekorácie môžete rozdeliť podľa veľkosti a zámeru, alebo ich môžete spojiť do jedného celku. Skúšajte rôzne kompozície a hrajte sa s kontrastmi, aby ste dosiahli požadovaný efekt.

Obľúbeným dizajnérskym trikom je utvorenie trojíc, napríklad na stoh kníh umiestni výraznejší kvetináč a drobnejšiu sošku.

Obrazy ani nemusia nutne visieť na stene. Skvele vyzerajú aj opreté o stenu.

Na výbere predmetov si dajte záležať, rovnako ako na ich symetrickom usporiadaní. Viac ako kde inde platí, že menej je viac. Nedopustite, aby ste dekoráciami priestor zahltili.

Verzia standard

Verzia premium

Ako zariadiť obývačku do 3 870 €

Viac inšpirácie