Až -25 % na obývaciu izbu | Ušetrite ešte dnes →
Máme novú appku | Objavte jej výhody →
10 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Premena pánskej pracovne v industriálnom štýle


Doteraz pracoval doma alebo v kaviarňach. To ale prestávalo stačiť, a tak zatúžil po vlastnom ateliéri, kde by mohol pokojne tvoriť a stretávať sa s ľuďmi.

Inšpirujte sa pracovňou známeho českého grafika a fotografa Tomáša Břínka alebo TMBK, ktorú navrhli dizajnéri v rámci služby Bonami návrh interiéru.

Hlavnou požiadavkou bolo, aby som sa tu cítil dobre a mal tu všetko, čo potrebujem k svojmu pracovnému dňu. Vďaka Bonami som sa nemusel takmer o nič starať. Mal som po ruke ich dizajnérov, ktorí navrhli celý interiér a myslím, že to vymysleli skvele.

Tomáš Břínek, grafik a fotograf

Interiér je spoločným dielom Bonami dizajnérov a TMBK. Tomáš mal jasnú predstavu o výbere konkrétnych predmetov, ale na druhej strane plne rešpektoval pôdorysný návrh, ktorý sme mu predložili a nechal nám úplne voľnú ruku pri dotiahnutí priestoru dekoráciami a textilnými doplnkami. Trúfam si povedať, že výsledkom je spoločné dielo, z ktorého majú úprimnú radosť obe zúčastnené strany.

Linda Povoľná, manažérka oddelenia interiérového dizajnu

Pracovňa pred premenou

Pracovňa po premene

Mali ste pri navrhovaní priestoru konkrétnu víziu?

Vízia tam jednoznačne od začiatku bola, a to vyzdvihnúť tvorbu a diela TMBK. Tie perfektne dopĺňajú interiér a dodávajú celému priestoru osobitosť. Zároveň sme však chceli vymedziť aj odpočinkovú zónu s audiom na mieru. Nejde teda o nudný naškrobený „kancel“, kde sú iba pracovné stoly. Myslím, že celý priestor napokon perfektne zrkadlí to, pre koho bol vytvorený a kto v ňom bude tráviť čas.

Aký štýl ste pre pracovňu zvolili?

Vzhľadom na to, že sa kancelárie nachádzajú v čisto industriálnom priestore spoločnosti 4WORKS, bolo o preferovanom smere rozhodnuté hneď na začiatku. V otázke štýlu sme boli s Tomášom okamžite zajedno. Mal pomerne jasnú predstavu o výbere zariaďovacích predmetov, ktorú nám zdieľal, a my sme z nej pri návrhu čerpali.

Jednoduché vizualizácie, vďaka ktorým si Tomáš Břínek vedel lepšie predstaviť budúci interiér.

Jednoduché vizualizácie, vďaka ktorým si Tomáš Břínek vedel lepšie predstaviť budúci interiér.

Limitovala vás v niečom dispozícia?

Interiér je naozaj dostatočne veľkorysý, preto sme si v ňom mohli dopriať nielen priestranné pracovné stoly na sústredenú prácu, ale aj odpočinkovú zónu s rohovou pohovkou a nie úplne malou televíziou.

Podľa čoho ste volili farebnosť interiéru?

Vodítkom pre nás bolo, aby sme v ateliéri udržali industriálny ráz. Nesmeli preto chýbať typické prvky tohto štýlu ako napríklad čierny kov a patina. Tú sme využili nielen pri dreve, ale aj pri koženej sedačke v koňakovom odtieni.

Vzhľadom na to, že v interiéri mali vyniknúť najmä autorské koláže na stenách, volili sme farebnú paletu tak, aby nábytok na seba prvoplánovo nestrhával pozornosť.

Ktoré prvky boli v tomto smere kľúčové?

Prvky, ktoré nám udali farebnú paletu, boli hneď dva. Koňaková sedačka, podľa ktorej sme vyberali dominujúce farby v interiéri, a veľký orientálny koberec. Jeho vzor nás naopak inšpiroval pri dotónovaní pracovne pomocou doplnkov a dekorácií.

Ktorá časť pracovne si pri plánovaní vyžadovala najväčšiu pozornosť?

Veľa premýšľaniu sme venovali zóne s písacími stolmi. S TMBK sme vopred preberali, akým spôsobom sú zvyknutí pri stole pracovať, či spolu pri práci komunikujú a aký veľký priestor tejto časti máme venovať. V jednej chvíli bolo v hre dokonca riešenie na mieru. Potom sa nám ale podarilo v sortimente Bonami nájsť stoly, ktoré tu nielenže vyzerajú skvele, ale zároveň sem perfektne sadnú a ponúkajú skutočne značnú plochu pre prácu.

Vyskytol sa nejaký problém pri návrhu alebo realizácii?

Keďže bolo potrebné zrekonštruovať priestor takzvane od podlahy, museli sme sa popasovať aj s touto výzvou. To sa napokon podarilo. Hoci sme pôvodne chceli využiť betónovú stierku, nakoniec sa od tohto riešenia odstúpilo. Vybraná alternatíva ju však perfektne nahrádza z hľadiska farebnosti aj štýlu. Nielenže podčiarkuje celkový industriálny ráz miestnosti, ale navyše sa aj ľahko udržuje.

Zakomponovali ste do interiéru nejaké vychytávky?

Dá sa povedať, že vychytávkou je takmer celý priestor, v ktorom sa snúbi funkčnosť a estetika v harmonické a kreatívne miesto pre prácu. Sme radi, že v interiéri je znateľný obtlačok Tomášovho osobitého štýlu, či už vo forme autorských koláží, alebo dekorácií v podobe sošiek trpaslíkov.

A otázka nakoniec – bolo navrhovanie pracovne pre TMBK niečím výnimočné?

Jednoznačne atmosférou. Už dlho sme sa pri realizácii interiéru tak nenasmiali. (smiech)