Jarná zľava 15 % s kódom APRIL15 | Ušetrite ešte dnes →
Mid Season Sale | Ušetrite až 50 % →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Premena chaty Babeta u Lucii Janotovej

Nehľadala dokonalosť, ani nedisponovala neobmedzeným rozpočtom. Napriek tomu chcela zo zanedbanej chatky vytvoriť príjemný letný domček, v ktorom bude tráviť čas so svojou rodinou. Do opráv sa preto pustila naplno. S manželom a návrhármi nakoniec vytvorila miesto, kde je radosť odpočívať.

Inšpirujte sa premenou chaty Babeta u českej influencerky Lucii Janotovej, na ktorej sa podieľali dizajnéri v rámci služby Bonami návrh interiéru.

Babeta bola od začiatku veľká výzva. V tmavej a preplnenej chatke však videla Lucia obrovský potenciál, a preto sa s manželom na začiatku roka rozhodli vrátiť ju späť do života.

Roztočili tým tak kolotoč hľadania inšpirácií a návodov, až nakoniec sami s minimom remeselných skúseností vzali štetce do rúk a premaľovali takmer celý interiér nabielo.

Tým dosiahli vzdušnosť a svetlosť, ktorú priestor potreboval.

Chata Babeta pred premenou

Pri zariaďovaní a formovaní priestoru sa potom už spoľahli na službu Bonami návrh interiéru a dizajnérku Lindu Povolnú.

Obrátili sa na ňu so želaním zakomponovať do interiéru jemný odtieň tyrkysovomodrej a tiež vyriešiť osvetlenie, ktoré kvôli vysokým stropom a trámom vyžadovalo špecifický typ svietidiel.

V neposlednom rade chceli tiež pomôcť prepojiť obytný priestor so záhradou a vytvoriť tak na terase „vonkajšiu obývačku”.

Chata Babeta po premene

Dizajnérka Linda Povolná bola od začiatku naladená na našu vlnu, takže sme si úplne sadli. Stačilo jej poslať zopár pôvodných fotografií Babety a už pri prvom online meetingu, kde nám ukázala návrh, sme s manželom vedeli, že nechceme zmeniť jedinú vec. Jej osobná skúsenosť s pohodlnosťou jednotlivých kúskov, farebnými kombináciami a praktickosťou bola neoceniteľná.

Lucia Janotová, majiteľka chaty Babeta

Dizajnérku Lindu Povolnú preto od prvého momentu spolupráce zaujímalo, ako najradšej rodina trávi čas, či spoločne jedia pri jednom stole a aké farby uprednostňujú. Vďaka týmto informáciám potom vytvorila priestor, ktorý je štýlový aj funkčný.

Korunou celého interiéru sa podľa Lucie stalo kreslo, ktoré spoločne s pastelovou komodou patrí k najobľúbenejším prvkom víkendového domčeka.

Linda Povoľná o premene: inšpiráciou pre nás boli aj severské chatky

Čo bolo potrebné riešiť pri takom malom priestore a čo malo vplyv na výslednú farebnú paletu? To v nasledujúcom rozhovore prezradila autorka návrhu a manažérka oddelenia interiérového dizajnu Linda Povolná.


Aký štýl ste s majiteľmi pre priestor zvolili a prečo?

Pre tento krásny a netypický interiér som plne rešpektovala predstavu investorov, pretože som sa s ňou od začiatku úplne stotožňovala a dovoľujem si povedať, že by som to nenavrhla inak. Lucia a Honza majú skvelý vkus a cit a ja som bola ich predstavou o interiéri chaty Babety nadšená a na spoluprácu som sa aj z tohto dôvodu veľmi tešila.

Limitovala vás netypická dispozícia chaty?

Vnútorné dispozície tohto priestoru sú jednoducho typické pre menšiu rekreačnú chatu, takže áno. Pri každom zariaďovacom predmete sme museli rešpektovať možné maximálne rozmery, ale aj tak tu bolo možné vytvoriť funkčný priestor so všetkými zónami, ktoré tu majú svoju funkciu a ktoré si tu majitelia predstavovali mať.

Podľa čoho ste zvolili farebnú paletu?

Tá sa odvíjala najmä od Luciinej predstavy o presvetlenom, vzdušnom interiéri inšpirovanom severskými chatkami. Dominujú tak prevažne svetlé odtiene dreva, pričom celý interiér chaty je natretý bielou farbou až do krovov. Tie sme kombinovali s prírodnými materiálmi, ako je napríklad drevo, juta, bavlna,…

Bolo kvôli krovom komplikovanejšie nájsť vhodné osvetlenie?

Lucia mala predstavu dominantných závesných svietidiel, ktoré budú zavesené priamo z krovov, doplnené stolovou lampou a osvetlením na komode, ktoré potom vytvoria útulnejšiu atmosféru. Ten nápad zavesiť nejaké výrazné svietidlo vo väčšom počte zo stropu ma nadchol a v našom sortimente Bonami som sa snažila nájsť niečo neopozerané, čo by sa do interiéru hodilo a myslím, že sa nám to podarilo.

Na čo ste sa zamerali pri menších doplnkoch a dekoráciách?

Pri výbere menších doplnkov a dekorácií som sa snažila, aby všetko ladilo materiálovo aj farebne do celkového konceptu. Pravdupovediac som skôr mala problém vybrať z toho veľkého množstva krásnych dekorácií, čo Bonami ponúka. Nakoniec sa to ale podarilo a v interiéri je všetko, čo tam byť má – aj to krásne, čo ho dotvára a doťahuje.

Bol v priestore vopred jasne daný prvok, podľa ktorého ste formovali celý priestor?

Lucia si priala mať ako doplnkovú farbu v tomto interiéri jemný odtieň tyrkysovomodrej. Vybrala som teda komodu v tomto odtieni a okolo nej sa potom farebne doladil výber všetkých dekorácií aj textilných doplnkov.

Čo ďalšie vás pri navrhovaní inšpirovalo?

Ako som už spomenula, majitelia mali o interiéri pomerne jasnú predstavu, ktorú sme vzájomne doladili pomocou moodboardu. K tomu nám dopomohol aj Pinterest, kde sme našli veľké množstvo inšpirácie prevažne zo škandinávskych interiérov, od ktorých sme sa odrazili.

Vytýčili vám majitelia nejaké mantinely, v ktorých sa musíte držať, alebo ste mali voľnú ruku?

S majiteľmi sa pracovalo úplne skvele. Je to naozaj radosť vytvárať interiér, pri ktorom je vízia dizajnéra aj investora v harmónii. Jedinou ich požiadavkou bolo zachovať funkčnosť celého priestoru pre všetkých členov rodiny, aby tu každý našiel miestečko na svoju obľúbenú činnosť.

Čo by ste poradili tým, ktorí plánujú opravu chaty alebo víkendového domčeka?

Upravte si svoje víkendové útočisko tak, aby vám tam bolo pohodlne a dobre. Nevyužívajte ho ako odkladisko, ale starostlivo si doň vyberte len také predmety, ktoré vás oslovujú a tešia. Len tak bude totiž slúžiť svojmu účelu a vy si tam skutočne oddýchnete. Potom to stojí za to a ani vás to nemusí finančne zruinovať.