Zľava 15 % s kódom FEBRUAR15 | Ušetrite ešte dnes →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Valentín

Deň svätého Valentína sa blíži. Neviete, čím prekvapiť svojho miláčika? Dovoľte, aby sme sa stali vašim strážnym bôžikom lásky, ktorý vám pomôže naplánovať romantické chvíle a vybrať to najlepšie prekvapenie. Páči sa vám vyznanie v podobe originálneho darčeka, valentínskej večere pri sviečkach alebo spoločného večera pri filme? Všetko pre najkrajší sviatok zamilovaných nájdete na Bonami.

Kedy je Valentín

Sviatok svätého Valentína sa každoročne oslavuje 14. februára a je známy aj ako sviatok všetkých zamilovaných či sviatok lásky. Možno ste doteraz nevedeli, že jeho korene sú rýdzo európske. Napriek tomu, že má svoj pôvod hlavne v anglosaských krajinách, oslavujú ho ľudia po celom svete.

Ako vznikol sviatok svätého Valentína

Zaujíma vás, kto bol svätý Valentín? Prenesme sa na chvíľu do starovekého Ríma, kde bol 14. februára popravený odvážny biskup Valentín, ktorý aj napriek prísnemu cisárovmu zákazu oddával zamilované páry. Na rovnaký čas pripadal aj sviatok očisty a plodnosti Luperkálie, keď si muži z urny lásky ťahali mená dievčat. Tie sa na ďalší rok mali stať ich miláčikmi.

Tieto dve udalosti zrejme časom splynuli do jednej až do dnešnej podoby plnej zamilovaných valentínok, romantických večerí, ruží a čokolády. Predovšetkým ide stále o oslavu lásky a záleží len na vás, ako a s kým ju prežijete vy ♥

Ako sa oslavuje Valentín u nás a v iných krajinách

Každý oslavuje Valentína po svojom. Niektorí vyrážajú na valentínsku večeru do obľúbených reštaurácií na špeciálne menu, niektorí si pripravia večeru pri sviečkach doma, iní dávajú prednosť romantickým zážitkom v podobe wellness pobytov, spoločných masáží či letov balónom.

Jedno je však spoločné, darovanie darčekov z lásky. Najčastejšie ide o kvety, čokoládu, šperk či spodnú bielizeň. Pokiaľ tento rok chcete svojho miláčika obdarovať niečím nápaditejším, pozrite sa na stránku Darčeky na Valentína, kde pre vás máme veľa tipov, ktorými zaručene urobíte radosť:
Nie v každej krajine sa však Valentín oslavuje rovnako ako u nás. Zoznámte sa s piatimi najzaujímavejšími oslavami sviatku zamilovaných.
Japonsko
V Japonsku sa sviatok svätého Valentína nesie v duchu rozmaznávania mužov. Ženy zahŕňajú svojich partnerov aj kamarátov darčekmi, aby im vyjadrili svoju náklonnosť.

Nemusíte sa však báť, že by ženy boli o rozmaznávanie ochudobnené. 14. marca oslavujú tzv. Biely deň, ktorý je obdobou Valentína. V tento deň dávajú muži darčeky svojim ženám a priateľkám. Dokonca tu platí nepísané pravidlo, že hodnota darčeka by mala byť 2× až 3× vyššia ako hodnota darčeka, ktorý dostal muž od ženy na sviatok svätého Valentína.
Južná Kórea
Juhokórejčania sa inšpirovali u svojich japonských susedov a oslavujú sviatok svätého Valentína aj Biely deň. Ale to nie je všetko. Ďalší sviatok, ktorý nazývajú Čiernym dňom, oslavujú 14. apríla. Tento sviatok patrí nezadaným ľuďom, ktorí sa stretávajú pri obede v reštauráciách a dávajú si tradičný juhokórejský pokrm. Niektorí považujú tento sviatok za oslavu slobodného života, iní za útechu, že sa nemohli zúčastniť predošlých sviatkov.
Dánsko a Nórsko
Sviatok svätého Valentína sa v Nórsku a Dánsku začal oslavovať pomerne nedávno. Muži tu zasielajú ženám 14. februára tzv. „Gaekkebrev“ – vtipné a veršované valentínky. Tieto priania sú anonymné, ale obsahujú nápovedu v podobe počtu písmen mena odosielateľa. Ženy potom musia do Veľkej noci uhádnuť, kto im prianie zaslal. Ak žena uhádne meno odosielateľa, vyhrá veľkonočné vajíčko. V prípade, že hádanku nerozlúšti, musí naopak darovať vajíčko odosielateľovi, ktorý sa k autorstvu valentínky prihlási práve v čase Veľkej noci.
Filipíny
Filipínci si sviatok svätého Valentína spestrili originálnou tradíciou, ktorou sú hromadné svadby. 14. februára si povedia spoločne svoje áno stovky párov, a to pokojne uprostred nákupných centier alebo na iných verejných miestach.
Taliansko
Svätý Valentín bol v Taliansku pôvodne oslavovaný ako sviatok príchodu jari. V tento deň sa schádzali zamilovaní v parkoch a záhradách a užívali si hudbu, prechádzky a čítanie milostných básní. Podľa tradície mali mladé nezadané dievčatá v tento deň vstávať už za svitania. Prvý muž, ktorého v deň svätého Valentína zahliadli, sa podľa povesti mal do roka stať ich manželom. Alebo sa mal budúcemu ženíchovi aspoň čo najviac podobať.