Malý byt, v ktorom dizajnéri využili priestor naplno

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Martinin život sa poriadne skomplikoval na materskej. Po odchode manžela zostala so svojím synom a dcérou sama. Aby ich uživila, našla si rýchlo zamestnanie aj brigádu.

Pracovný kolotoč a množstvo starostí ju ale natoľko vyčerpáva, že jej nezostáva dostatok času a síl na nič iné. Ani na opravu bytu, ktorého dispozícia prestala byť pre ženu s dvoma dospievajúcimi deťmi vyhovujúca.

Inšpirujte sa premenou najmenšieho bytu v rámci českého programu Jak se staví sen, ktorý sa vysiela každý piatok o 22:00 na TV Prima a na webových stránkach.

Z miniatúrneho dvojizbového bývania na slušný trojizbový byt

Život v malom byte v paneláku bol pre Martinu a jej deti plný kompromisov. Kým pre šestnásťročného Jirku sa jej podarilo vybudovať vlastnú izbu, s trinásťročnou Danielou sa stále delili o obývačku s kuchynským kútom. Ani jeden z nich nemal žiadny priestor pre seba.

Martininým želaním preto bolo vytvoriť miesto pre každého člena rodiny, ktoré by bolo len jeho, kde by mohol byť sám sebou a v pokoji relaxovať.

Z miniatúrneho 2-izbového bytu sa dizajnérom nakoniec podarilo vytvoriť dôstojný 3-izbový domov. Dosiahli to tak, že v kuchynskom priestore vybudovali stenu, ktorá vytvorila dámsku spálňu. Druhá stena v obývacej časti zase vymedzila Danielinu izbu.

Prvá vlastná izba pre dcéru

Danielkiným prianím bolo mať izbu iba pre seba. A to dizajnéri splnili. Pomocou novej dispozície sa im podarilo aj na niekoľkých metroch štvorcových vytvoriť útulný interiér s dostatkom úložných priestorov.

Kvôli pocitu vzdušnosti stavili dizajnéri na jednoduchý svetlý nábytok, ktorý oživili tapetou v kubistickom štýle a farebnými doplnkami. K útulnosti prispeli aj dekoratívne vankúše, sivo-ružový koberec či taburet, ktorý Danielka môže využiť nielen ako puf, podnožku, ale aj ako odkladací stolček.

V izbe dospievajúcej slečny nechýba ani kozmetický kútik tvorený sivou komodou a veľkým okrúhlym zrkadlom, ktoré interiér opticky zväčšuje.

Dievčenská izba pred premenou

Dievčenská izba po premene

Minimalistická a flexibilná kuchyňa

Medzi spálňou a dievčenskou izbičkou vznikol priestor, do ktorého dizajnéri umiestnili kuchyňu. Bolo však potrebné využiť každý centimeter.

Posedenie preto vyriešili sklopným stolíkom a subtílnymi skladacími stoličkami, ktoré možno zavesiť na stenu opatrenú sivým obkladom. Ten ju chráni pred ušpinením a zároveň vnáša do interiéru dávku strohého minimalizmu.

Do tohto konceptu perfektne zapadla aj jednoduchá sivo-biela kuchynská linka s lesklými dvierkami, ktorá interiér opticky zväčšila a dodala jej moderný vzhľad.

Vzhľadom na to, že v kuchyni chýba zdroj prirodzeného svetla, snažili sa dizajnéri zaistiť aspoň dostatok umelého osvetlenia pomocou niekoľkých nástenných lámp s pohyblivými a otočnými ramenami.

Obývačka a dámska spálňa v jednom

Šalamúnsky vyriešili dizajnéri aj mamičkinu spálňu. Aby si zaistili voľnú podlahovú plochu, situovali všetok úložný priestor k stropu. Použili na to svetlé skrinky ako v kuchyni. Ich spodnú časť navyše opatrili LED pásikmi, s ktorými osvietili sokel s dekoráciami.

Obrazovku zavesili na kratšiu potapetovanú stenu a do rohu pridali ľahký odkladací stolík.

Vďaka tomu mohli do izby umiestniť rozkladaciu pohovku, ktorú Martina ľahko premení na pohodlné dvojlôžko.

Útulnú atmosféru nakoniec dotvorili sviečky, dekoratívne vankúše a koberec.

Súhra farieb a materiálov

Aby byt pôsobil ucelene, držali sa dizajnéri vo všetkých miestnostiach rovnakej farebnej a materiálovej palety. Priestor zjednotili aj novou podlahou, dverami a veľkoformátovou dlažbou. Tú použili aj na čiastočné obloženie chodby.

Dizajnérom sa tak podarilo vybudovať malý, útulný byt, do ktorého sa všetci jeho obyvatelia budú radi vracať, pretože vedia, že tam vždy nájdu nielen lásku svojich blízkych, ale aj malý kúsok priestoru sami pre seba.

Chodba pred premenou

Chodba po premene

Tvorcovia premeny

Premenu tohto interiéru mali na starosti dizajnéri Kamila Douderová a František Koblíka.

Ďalšie premeny interiérov v rámci programu Jak se staví sen