Mid Season Sale až -50 % →V predajni navyše 15 % zľava na všetko okrem zľavnených a vybraných produktov.

Mid Season Sale až -50 % →V predajni navyše 15 % zľava na všetko okrem zľavnených a vybraných produktov.

Premena storočného domu na moderné bývanie

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Pani Vendula sa vydávala s nádejou na láskyplný partnerský život. Všetko sa ale zmenilo počas jednej sekundy, keď jej muž náhle zomrel. Vendula zostala sama s malým dieťaťom a sedemročnou dcérou Gábinkou a Terezkou. S minimálnou finančnou podporou, schátralým domom a hypotékou sa tak snaží čeliť prekážkam, ktoré nepriaznivý osud priniesol.

Inšpirujte sa premenou domu, ktorého sa ujali skúsení dizajnéri v rámci českého programu Jak se staví sen. Epizódy môžete sledovať každý piatok o 22:00 na TV Prima a na webových stránkach.

Čistý, vzdušný a elegantný priestor

Viac ako storočný dom kúpil Vendulin manžel ešte predtým, než sa spoznali. Začal teda opravovať záhradu a zadnú časť stavby. Na viac nedošlo. Vďaka solidarite susedov ale opravili ešte strechu.

Všetko ostatné bolo doteraz v pôvodnom stave, zariadené starým nábytkom, úplne nevyhovujúcou kuchyňou, zlými podlahami a rozsiahlou chodbou, ktorej chýbalo zádverie. K tomu patrili aj zastarané rozvody vody a elektroinštalácie, ktoré boli v havarijnom stave.

Dizajnéri preto mali jasnú úlohu – vybudovať čistý, vzdušný a elegantný priestor, ktorý bude praktický a plne funkčný pre mamičku s dvoma malými deťmi.

Moderná kuchyňa s ostrovčekom

Aby kuchyňa pôsobila vzdušne a rozjasnene, siahli dizajnéri po svetlej výmaľbe. Zariadenie interiéru potom vyberali vo farebnej kombinácii krémovej a tmavohnedej. Tým docielili veľmi moderný a minimalistický ráz.

V kuchyni využili ostrovček s batériou v čiernej farbe, ktorý priestoru dominuje a vymedzuje kuchynskú časť od jedálenskej. Na osvetlenie využili bodové svetlá a dva výrazné lustre – trojramenné svetlo v čiernej farbe nad ostrovčekom a závesné svetlo nad jedálenským stolom, ktoré možno osadiť horiacimi sviečkami a vytvoriť tak jemné a romantické osvetlenie.

Elegantné posedenie vytvorili tmavé koženkové stoličky s veľkorysým jedálenským stolom v bielej farbe, ktorý nechá vyniknúť krémové prestieranie a súpravu sivého kameninového riadu.

Kuchyňa pred premenou

Kuchyňa po premene

Decentná premena spálne

V prípade spálne sa dizajnéri rozhodli iba pre jemnú zmenu. Nainštalovali tieniacu roletu a položili novú podlahu, aby dodali interiéru ucelenosť.

Pridali aj jemné textílie a vymenili bežné farebné obliečky za biele s decentným vzorom.

Vzhľadu spacej časti dodal moderný punc tmavomodrý pléd a niekoľko drobných dekorácií. Vďaka tomu je súčasný interiér útulný a príjemný, či už ide o odpočinok počas dňa, alebo o spánok v noci.

Spálňa pred premenou

Spálňa po premene

Štýlová predsieň s prekvapivými prvkami

Chodbu rozdelili dizajnéri na zádverie a hlavnú časť, čím zaistili akustický, teplotný a optický predel. Ďalšou výraznou zmenou bolo nahradenie existujúceho schodiska za skladacie. Pôvodné niky dizajnéri zachovali a farebne ich zladili s novým interiérom.

O dostatok úložných priestorov sa postarala čierna šatníková skriňa z borovicového dreva, minimalistické police, vešiaky a konzolový stolík. K útulnému dojmu prispela aj polstrovaná lavica. Interiér doplnili dizajnéri jednoduchými kvetináčmi, obrazom a zrkadlom v kovovom ráme.

Sadrokartónový podhľad plní funkciu estetickú aj praktickú, pretože sa ním vytvorilo vrecko, ktoré dizajnéri využili na uschovanie elektroinštalácie i vodovodného potrubia. Zaujímavým prvkom v priestore chodby sa stala aj cementová stierka, ktorá svojou nepravidelnou štruktúrou korešponduje s celým priestorom a tvárou starého domu.

Chodba pred premenou

Chodba po premene

Tvorcovia premeny

Premenu tohto interiéru mali na starosti dizajnéri Andrea Hylmarová a Marek Povolný.

Ďalšie premeny interiérov v rámci programu Jak se staví sen