Premena interiéru s nádychom vidieckeho štýlu

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

O tom, ako môžu vzťahy skomplikovať život, vie pani Hana svoje. Hoci snívala o harmonickom partnerstve až na veky, ani v druhom manželstve sa vytúženého šťastia nedočkala.

Namiesto toho sa vysporiadava s úlohou matky samoživiteľky, ktorá si z nevydarených vzťahov odniesla množstvo rán na duši. So svojimi dcérami Zdenkou a Hankou teraz žije v malom domčeku, ktorého dispozícia však nie je pre trojčlennú ženskú domácnosť príliš vyhovujúca. Krehkej a zlomenej žene ale nezostávajú ani sily, ani financie na jeho opravu.

Inšpirujte sa premenou domčeka v rámci českého programu Jak se staví sen, ktorý sa vysiela každý piatok o 22:00 na TV Prima a na webových stránkach.

Bývanie pre tri „dievčatá”

V domčeku, ktorý pani Hana zdedila po svojej babičke, sa nachádzajú štyri menšie izby a kuchynka. Ešte pred nasťahovaním pomohol pani Hane so základnými opravami jej brat s manželkou. Postarali sa nielen o nové rozvody, ale aj položenie dlažby.

Výraznejšie úpravy si ešte žiadal interiér. Pre pani Hanu boli dôležité najmä izbičky pre dcéry. Delili sa o jednu miestnosť, čo vzhľadom na ich vekový rozdiel nerobilo dobrotu. Dúfala preto, že jej dizajnéri pomôžu s navrhnutím bývania tak, aby rešpektoval potreby trinásťročnej Zdenky a päťročnej Hanky.

Premeny sa tiež dočkala nielen kuchyňa a na ňu nadväzujúca obývačka, ale aj chodba. Dizajnérky tak vytvorili tri nové miestnosti plné farieb, v ktorých sa bude trom rôzne starým „dievčatám“ spokojne bývať.

Obývacia izba pred premenou

Obývacia izba po premene

Jednoduchosť s nádychom vidieka

Aby interiér pôsobil ucelene, bolo nutné najprv zjednotiť podlahy vo všetkých miestnostiach. Dizajnérky zvolili orechový dekor, ktorý zopakovali okrem iného na doskách stola či osvetlenia. Ich víziou totiž bolo vytvoriť elegantný interiér s nádychom vidieka.

Tomu následne prispôsobili farebnú paletu obývacej izby s jedálňou. Zatiaľ čo dominantná biela farba na stenách a väčších kusoch nábytku priestor opticky zväčšila, doplňujúca hnedá s krémovou doň vniesli pocit stability a útulnosti.

Tapeta s drobným vzorom, stoličky, príborník a televízny stolík sa zase postarali o umiernenú porciu rustikálneho štýlu, ktorý je charakteristický aj pre priľahlú kuchyňu oddelenú od obývacej izby posuvnými dverami.

Pocit čistoty a vzdušnosti

V kuchyni zvolili dizajnérky svetlú linku v tvare „U” s pracovnou doskou vo farbe a kresbe dubového dreva. Prejasneniu interiéru napomohla aj v tomto prípade biela farba, ktorá miestnosti dodala pocit čistoty a vzdušnosti.

Jemne profilovanými dvierkami, dlaždicami typu metro a zelenkavou tapetou na stene okolo okna zase vtlačili kuchyni vidiecky charakter.

K harmonickému dojmu prispel aj výber nenápadných moderných spotrebičov.

Kuchyňa pred premenou

Kuchyňa po premene

Budoár pre slečnu

Staršej dcérke splnili dizajnérky sen o vlastnej izbičke, ktorú vytvorili z odkladacej miestnosti. Na niekoľkých málo metroch štvorcových sa im podarilo vybudovať vkusný dievčenský budoár, v ktorom nechýba ani kozmetický kútik s taburetom. Veľké zrkadlo zároveň pomohlo optickému zväčšeniu interiéru.

Najpútavejším miestom je však posteľ. Vhodné umiestnenie, veľa vankúšov a splývavé závesy po stranách z nej totiž urobili nielen pohodlné miesto na spanie, ale aj veľmi romantické zákutie poskytujúce dostatok súkromia.

Dizajnérky zároveň rešpektovali prianie mamičky, teda zachovať fotografie dcér. Vybavili ich vkusnými rámikmi a vytvorili z nich koláž, ktorá zdobí stenu nad komodou.

Odkladacia miestnosť pred premenou

Dievčenský budoár po premene

Chodba pred premenou

Chodba po premene

Ružové mestečko

Veľkú pozornosť venovali dizajnérky aj izbičke päťročnej Haničky. Tá sa pod ich návrhom premenila na rozkošné ružové kráľovstvo.

Na širšiu stenu najprv nechali vyrobiť domčeky z MDF dosiek, ktoré vďaka ledkovému osvetleniu evokujú malé mestečko za mesačného svitu.

Priestor s poschodovou posteľou, farebným kobercom a radom úložných priestorov zároveň oddelili ľahučkým závesom, čím vymedzili hernú a odpočinkovú zónu od priestoru určeného na sústredenie. Doň naopak umiestnili posuvnú stoličku a písací stôl so stolovou lampičkou.

Detská izba pred premenou

Detská izba po premene

Tvorcovia premeny

Premenu tohto interiéru mali na starosti dizajnérky Veronika Haroldová a Renata Pápai.

Ďalšie premeny interiérov v rámci programu Jak se staví sen