-15 % na kategóriu Postele s kódom DOBRUNOC15*Platí aj v predajni. Nevzťahuje sa na zľavnené a vybrané produkty.

-15 % na kategóriu Postele s kódom DOBRUNOC15*Platí aj v predajni. Nevzťahuje sa na zľavnené a vybrané produkty.

5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Premena bytu: interiér s prvkami škandinávskeho štýlu

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Lenka a Martin sa stretli v čase, keď za sebou mali bolestné rozchody. Zamilovali sa a po nejakej dobe založili rodinu.

Lekári ale ich dcérke čoskoro po narodení diagnostikovali zriedkavé ochorenie. Hoci prognózy nezneli optimisticky, vďaka všetkej starostlivosti svojich blízkych oslávila Verunka už štvrté narodeniny. Úprava bytu s dôrazom na Verunkine potreby by preto rodine veľmi pomohla.

Inšpirujte sa premenou bytu, ktorej sa ujali skúsení dizajnéri v rámci českého programu Jak se staví sen, ktorý môžete sledovať každý piatok o 22:00 na TV Prima a na webových stránkach.

Hlavne bezbariérovo

Keď sa manželia nasťahovali do súčasného bytu, nepredpokladali, že ho bude potrebné prispôsobiť potrebám ich dcéry. Najväčšiu komplikáciu pre nich predstavujú úzke dvere a rôzna výška podláh. To všetko totiž sťažuje manipuláciu s vozíkom.

Dúfali preto, že im dizajnéri pomôžu s navrhnutím bytu nielen útulného a praktického, ale hlavne bezbariérového.

Výrazné zmeny tak čakali nielen na obývaciu izbu s nadväzujúcou kuchyňou, ale aj chodbu a detskú izbu.

Kombinácia nového a starého

Pri formovaní obytného priestoru sa dizajnéri držali základnej farebnej palety utvorenej z bielej a krémovej, ktorú doplnili o upokojujúcu svetlomodrú.

Najprv však interiér zjednotili svetlou výmaľbou, čím ho prejasnili a dodali mu vzdušnosť. Následne vybavili miestnosť komodami v škandinávskom štýle, kreslom a pridali aj renovovaný retro stolček.

Aj umiestnenie béžovej rohovej pohovky bolo premyslené. Nielenže poskytuje dostatok miest na odpočinok, ale zároveň nenásilne vymedzuje obývaciu časť od jedálenskej. O pocit útulnosti sa postarali dekorácie, vankúše a svetlý koberec s grafickým vzorom. Dizajnérka Lucia navyše ozvláštnila priestor obrazom, ktorý pre manželov namaľovala.

K elegantnému dojmu výrazne prispeli aj dlhé závesy a pozlátené lustre.

Obývacia izba pred premenou

Obývacia izba po premene

Prepojenie s obývacím priestorom

V kuchyni dosiahli dizajnéri veľkorysý dojem nielen tým, že jedáleň presunuli do obývačky, ale aj rozšírením priechodu a jednotnou podlahou.

Kuchynskú linku zvolili v béžovej farbe v kombinácii s dreveným dekórom, pričom sa snažili využiť priestor až po strop. Pomocou spotrebičov osadených do kuchynskej linky a jednoduchého kovania potom dodali priestoru retro nádych.

Kút využili na umiestnenie barového stolíka s rustikálnou stoličkou. Pre väčšie stretnutia ale rodina ocení jedálenský stôl na minimalistickom podnoží, okolo ktorého dizajnéri rozmiestnili štvoricu stoličiek. K zjednotenému dojmu tentoraz prispel riad v bielej a tyrkysovej farbe.

Kuchyňa pred premenou

Kuchyňa po premene

Pastelové kráľovstvo

Detskú izbičku dizajnéri premenili na útulnú miestnosť s veľkou skriňou a vyvýšenou posteľou pre ľahšiu manipuláciu s Verunkou.

Kým pri nábytku stavili na bielu farbu, vo zvyšku miestnosti využili najmä pastelovú ružovú a tyrkysovú. O porciu rozkošnosti sa potom postarali dekoratívne vankúše či sedací vak.

Bez úprav sa nezaobišla ani chodba. Okrem výmeny dverí a bielej výmaľby ju dizajnéri vybavili aj jednoducchou skrinkou na topánky a sedačkou. Noblesný nádych dodala priestoru sivá tapeta, pozlátené zrkadlo a jednoduchý vešiak.

Vďaka nadšeniu oboch dizajnérov sa byt nakoniec premenil na miesto, kde sa bude rodine dobre žiť a starať sa o seba navzájom.

Tvorcovia premeny

Premenu tohto interiéru mali na starosti dizajnéri Lucia Volfová a Jakub Jakubec.

Ďalšie premeny interiérov v rámci programu Jak se staví sen