Jak se staví sen: Rekonstrukce bytu 3+1 pro maminku s dcerou

23letá Nella již prakticky od narození bojuje s rakovinou ledvin. Její maminka Božena stojí neustále po jejím boku a navzdory tomu, co je potkalo, jsou obě stále neskutečnými optimistkami. Jejich byt už ale zdaleka neodpovídá Nelly potřebám.

Tentokrát si proměnu vezme na starost designérka Martina PištělákováJan Bek. Nový díl pořadu Jak se staví sen se vysílá každé pondělí ve 21:40 na TV Prima, či na webových stránkách.

Funkčný a bezbariérový byt

Nella je napriek osudu usmievavá slečna. Pritom si už ako malé bábätko prešla chemoterapiou, neskôr mnohými operáciami a neúspešnou transplantáciou obličky. Nakoniec však zostala úplne bez obličiek. Veľkým zlomom bolo, keď dostala vlastný dialyzačný prístroj.

Vďaka nemu si mohla začať užívať zdanlivo obyčajné veci, ako sú polievky, zmrzlina či plávanie v bazéne. Mama Božena si je vedomá toho, že súčasný byt už nezodpovedá Nelliným potrebám. Tá síce môže chodiť, ale do budúcna musí počítať s tým, že sa bude po byte pohybovať na invalidnom vozíku.

Jedáleň s kuchyňou „pred“ a „po“:

Izba pre Nellu

Izbičku pre Nellu dizajnéri zariadili v optimistickej kombinácii farieb bielej, svetlosivej a ružovej. Vďaka tomu pôsobí izba priestranne, nežne, ale nie detsky.

Keďže Nella veľmi rada tvorí, zmestil sa do izbičky okrem šatníkových skríň a pracovného stola aj „umelecký kútik“ v podobe maliarskeho stojana a pufu na sedenie.

Izbička „pred“ a „po“:

Spálňa pre mamičku

Spálňu dizajnéri vyladili v neutrálnych a prírodných tónoch béžovej a sivej, aby sa mamke Božene čo najlepšie oddychovalo bez akýchkoľvek rušivých podnetov či farieb. Po celodennej starostlivosti je to nutnosť.

Premenu tohto interiéru mali na starosti dizajnéri Martina PištělákováMarek Povolný.