Mid Season Sale | Ušetrite až 40 % →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Ako štýlovo zariadiť domov, v ktorom žijú malé deti

Nóra Stefkovics
Nóra Stefkovics
Bonami Blogger

Svojich snov o štýlovom a pohodlnom bývaní sa nemusíte vzdávať, ani keď máte deti.

Pohovka je pre vaše ratolesti tou najlepšou trampolínou a dekoratívne vankúšiky vždy rozhádzané na podlahe? Máme pre vás tipy, ktoré vám pomôžu zariadiť domov tak, aby fungoval aj s tými najmenšími, ušetril vám stres a vytvoril príjemný priestor pre všetkých členov rodiny.

Inšpirujte sa, ako zariadiť interiér štýlovým, no pritom odolným nábytkom, a ako udržať svoju domácnosť pri deťoch organizovanú.

Obývacia izba

Detskú izbu ste dokonale zariadili, ale vaše dieťa napriek tomu trávi väčšinu času v obývacej izbe? To je úplne normálne a s vekom dieťaťa sa to zmení. Dovtedy sa snažte z obývacej izby vytvoriť príjemný priestor, kde sa bude dobre odpočívať a tráviť čas s rodinou.

Bonami tipy pre praktickú a pohodlnú obývaciu izbu pre rodiny s deťmi:

 • Jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere pohovky je odolnosť proti opotrebovaniu, ktorú udáva hodnota Martindale. Čím vyššie číslo, tým dlhšie tkanina vydrží. Pre rodiny s deťmi je minimálna odporúčaná hodnota Martindale 35 000. Oplatí sa vybrať látku, ktorá sa ľahko umyje vodou. Obľúbené sú aj pohovky z pravej kože a umelej kože , pretože majú vynikajúcu odolnosť proti škvrnám a sú veľmi trvanlivé. Masívne drevo a pohovky na nízkych nožičkách sú robustné, pevné a vhodné pre deti.
 • Nie je práve vhodný čas na dekoračné vankúšiky rozhádzané okolo pohovky. Stačí jeden alebo dva efektné kúsky a zvyšok odložte na neskôr.
 • Pred pohovkou padne vhod koberec, ktorý zaistí pohodlie v miestnosti a zároveň vám dá priestor na spoločné hry. Či pridáte konferenčný stolík, je len na vás. Ak áno, vyberte si kúsok so zaoblenými hranami.
 • Dobrým nápadom je malý herný kútik v obývacej izbe. Ak vaše dieťa rado kreslí, kúpte mu stoličku a malý stolík. Zamestná ho to na dlhšiu dobu a vy si môžete na chvíľu oddýchnuť na pohovke.

Kuchyňa

Deti sa rady hrajú s kuchynským náradím. Na tom nie je nič zlé, pretože bubnovanie na hrnce a ďalšie spontánne hry im prospievajú a rozvíjajú ich zručnosti. Čo však môžete urobiť, aby ste zabránili chaosu a rozbitému kuchynskému vybaveniu?

Tipy do kuchyne pre rodiny s malými deťmi:

 • Krehké kuchynské náčinie alebo to, ktoré je pre deti nebezpečné, umiestnite na horné police. Na spodné police dajte veci, ktoré si vaša ratolesť môže prezerať a dokonca sa s nimi hrať. Napríklad plastové nádoby na potraviny , niektoré hrnce, plastové misky a drevené lyžice.
 • Minimalizujte viditeľnosť kuchynského vybavenia a premiestnite koše na odpadky dovnútra kuchynskej linky. Je to dobrá voľba z estetického aj hygienického hľadiska. Čím menej predmetov bude na očiach, tým bezpečnejšie to bude pre dieťa a vám sa bude kuchyňa ľahšie upratovať.
 • Ak vaše dieťa zaujíma, čo v kuchyni robíte, kúpte mu praktickú učiacu vež, na ktorú sa môže bezpečne postaviť a pozorovať alebo dokonca trochu pomáhať. Ak je dostatok miesta, je dobrým nápadom aj detská kuchynka. Pri varení vás vaše dieťa bude určite rado napodobňovať.

Jedáleň

Cestoviny lietajú po kuchyni, pitie je rozliate a vy počujete „mami, utri mi ruky“ najmenej trikrát? Ak chcete večerať v pokoji, uľahčte si to pomocou šikovného vybavenia do jedálne.

Bonami tipy pre jedáleň, ktorá je priateľská k deťom aj rodičom:

 • Vynikajúcim a odolným rodinným stolom je jedálenský stôl s melamínovou povrchovou úpravou, ktorá odoláva vode a škvrnám. Dobrou voľbou je tiež kus z masívneho dreva, ktorý pri správnej starostlivosti dlho vydrží a je možné ho v priebehu rokov obnovovať brúsením a voskovaním. U borovice však buďte opatrní, pretože jej povrch je mäkší a deti ho môžu ľahko poškodiť.
 • Nech už máte akýkoľvek stôl, dodatočná ochrana je vždy vhodná. Praktickejšou voľbou ako obrus je prestieranie, ktoré tiež poskytuje ochranu stola a je menej pravdepodobné, že ho niekto strhne. Ešte lepšie si poradíte s detským prestieraním, pretože je odolné a ľahko sa čistí.
 • Ak vaše dieťa nesedí v detskej stoličke, ale v klasickej stoličke – napríklad s pridaním vyššieho vankúšika alebo sedáka – najviac vám pomôžu jedálenské stolička bez látkového poťahu. Tie nebudú mať problém so škvrnami od jedla, pretože ich možno ľahko zotrieť vlhkou handričkou.
 • Majte poruke vlhčené obrúsky, ktoré budú ešte lepšie vyzerať, keď ich umiestnite do štýlového úložného boxu. Vďaka tomu môžete dieťaťu ľahko utrieť ruky po jedle aj počas neho.

Kúpeľňa

Keď sa dieťa kúpe, mamička ani otecko väčšinou nezostanú v suchu. Vo vani plávajú šampóny a sprchové gély, nezbedník špliecha a hrá sa. Spríjemnite vašej ratolesti aj vám pobyt v kúpeľni a uľahčite si upratovanie po kúpeli.

Tipy na vybavenie kúpeľne s malými deťmi:

 • Pokiaľ ide o umývanie rúk, hodí sa mať vedľa umývadla stupienok a uterák. Staršie deti si tak môžu umývať ruky samé. Uterák umiestnite do výšky, ktorá je v dosahu dieťaťa.
 • Vyberte si robustné uzavreté skrinky do kúpeľne, do ktorých sa zmestí všetko od uterákov cez kozmetiku až po kúpeľňové doplnky. K existujúcemu otvorenému regálu pridajte niekoľko úložných boxov, aby to, čo je v nich uložené, nebolo vidieť.
 • Sprchovací gél a šampón uložte na kúpeľňové poličky, aby zostali na dosah, ale vaše dieťa sa s nimi nemohlo hrať alebo plytvať ich obsahom.
 • Vyberte detské doplnky, ktoré sa hodia k štýlu vašej kúpeľne. Veselé detské osušky, župany alebo vzorované predložky, ktoré zachytia aj striekajúcu vodu, sú užitočným a nápaditým riešením, čo urobí radosť vám aj vášmu dieťaťu.
Predsieň

Topánky, gumáky, tenisky, papuče – aspoň toľko obuvi potrebuje dieťa za sezónu. Keď k tomu pripočítate obuv a ďalšiu výbavu zvyšku rodiny, stratíte sa v spleti. S niekoľkými šikovnými riešeniami môžete mať vo veciach poriadok!

Tipy na udržanie poriadku v predsieni s dieťaťom

 • Udržujte v miestnosti iba topánky, ktoré rodina používa v danom ročnom období. Zvyšok topánok uložte do organizérov na topánky a dajte ich do skrine alebo pod posteľ. Do predsiene zvoľte uzavretú skrinku na topánky, ktorá dodá miestnosti poriadok a zníži pravdepodobnosť, že dieťa bude obuv rozhadzovať.
 • Kabáty a bundy používané v danom období zaveste na vešiak pripevnený na stenu. Voľne stojace vešiaky vaše dieťa ľahko môže zhodiť.
 • Vyberte koberce z krátkeho vlákna, ktoré oživia vzhľad miestnosti a sú aj praktické. Vaše dieťa si na koberec môže sadnúť, aby si obulo topánky, miesto na studenú podlahu, a navyše zachytí všetky nečistoty, ktoré spadnú z obuvy. Môže však sťažiť čistenie, preto to zvážte, než si ho zaobstaráte.
 • Motivujte dieťa k samostatnosti, a ak máte v predsieni dostatok miesta, vytvorte pre neho oddelený priestor na prezliekanie, kde nájde svoje topánky a kabát. A napríklad aj s malou pomocou si môže svoj kútik udržiavať uprataný.