Stačí jedna fotka a hneď máte jasno – táto kuchyňa je všetko, len nie všedná. A nie je to iba tým, že je zasadená do interiéru z 30. rokov, ale aj skutočnosťou, že v nej chýba, pre väčšinu z nás, niečo veľmi známe a úplne samozrejmé…
Nástenné skrinky a digestor. Prečo sa ich Karolína Four, inžinierka v odbore výživy a kvality potravín, vzdala má ale svoj dobrý dôvod. Zistite, ako prebiehala realizácia Bonami kuchyne na mieru a objavte všetky vychytávky, ktoré by určite ocenilo mnoho z nás.
Úplne skvele. Kuchyňu od Bonami odporúčam všetkým svojim známym, ktorí aktuálne kuchyňu riešia. Do kuchynského štúdia som prišla s jasnou predstavou o rozložení a materiáli. S láskavou pomocou tých najpovolanejších sme dotiahli vnútorné vybavenie a detaily.
Následné zameranie a zostavenie kuchyne už bola len príjemná cieľová rovinka. Veľmi oceňujem možnosť objednať si vzorky až domov. Môžete sa tak rozhodnúť, ktoré dvierka, dosku alebo úchytky zvolíte a pozrieť sa na ne v pokoji a pri svetle, ktoré máte doma.
Je mi veľmi blízky škandinávsky dizajn. Chcela som však zároveň rešpektovať skutočnosť, že dom je z 30. rokov. Snažila som sa tak prepojiť moderné materiály a čisté línie kuchynskej linky s detailmi z obdobia prvej republiky, ako sú napríklad svietidlá, dubová podlaha alebo pôvodné dvere. Urobila som si rozsiahly prieskum Pinterestu a dlho som listovala časopismi s interiérovým dizajnom, ktoré som si vozila z ciest po Škandinávii ako suvenír.
Plánovala som kuchynskú linku bez vysokých skríň. Partner, ktorý je praktickejší, ma neustále upozorňoval na to, ako málo miesta v skrinkách (po odpočítaní priestoru na umývačku, rúru a skrinku pod drezom) bude. Nakoniec sme do kuchyne umiestnili aj vysoké skrinky. Spätne to hodnotím ako veľmi dobré rozhodnutie, už len preto, že máme celkom zvedavú ročnú dcéru a rúra v úrovni očí je oveľa praktickejšia.
Chcela som, aby kuchyňa bola svetlá a nadčasová, takže som pôvodne pracovala s verziou bielych skriniek. Potom som ale v showroome videla dvierka Tapas 969 v odtieni piesková ultra mat, ktoré sú nevšedné, svetlé a navyše na nich nie sú vidieť odtlačky prstov. Bola som rozhodnutá na sto percent počas sekundy.
Keď som potom zistila, že k nim existujú úchytové lišty v rovnakej farbe, nikto by ma už nezlomil. Kuchynskú dosku sme vybrali bielu z technického kameňa. Patrí medzi drahšie materiály, ale v dlhodobom horizonte sa takáto investícia vyplatí, pretože aj napriek tomu, že je široká iba 12 mm, je veľmi odolná a vydrží, aj keď na ňu položíte niečo horúce.
Veľa som sa inšpirovala novou kuchyňou mojich rodičov. Mám od nich vyskúšané, čo je praktické. Volila som maximum zásuviek, či už na hrnce alebo taniere, tak aj v špajze. Nie je nič príjemnejšie, než si vysunúť zásuvku so surovinami a pohodlne si všetko vybrať, nemusieť sa ponárať pre každú konzervu. Vypichnúť si zaslúžia aj skryté zásuvky vo väčších zásuvkách.
Z bytu s tromi izbami sme sa rozhodli urobiť jeden veľký prepojený priestor. Väčšinu času trávime s partnerom spoločne. Aj keď sme v predchádzajúcom byte vytvorili skvelý pokojný pracovný kút mimo kuchyne s jedálňou, nakoniec sme obaja sedeli s notebookom najčastejšie pri jedálenskom stole.
Preto sme sa rozhodli v jednej veľkej miestnosti prepojiť kuchyňu a jedáleň s obývacou časťou, pracovným kútom a veľkorysým priestorom na hranie pre dcéru. Bojovali sme o každý centimeter, ale stávka na jeden veľký vzdušný priestor sa vyplatila.