-15 % na pohovky | Kód: POHOVKY15 →
-20 % na kobercové bestsellery Universal | Kód: UNIVERSAL20→
10 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Karolína Four: kuchyňa ovplyvnená Škandináviou a natáčaním receptov

Stačí jedna fotka a hneď máte jasno – táto kuchyňa je všetko, len nie všedná. A nie je to iba tým, že je zasadená do interiéru z 30. rokov, ale aj skutočnosťou, že v nej chýba, pre väčšinu z nás, niečo veľmi známe a úplne samozrejmé…

Nástenné skrinky a digestor. Prečo sa ich Karolína Four, inžinierka v odbore výživy a kvality potravín, vzdala má ale svoj dobrý dôvod. Zistite, ako prebiehala realizácia Bonami kuchyne na mieru a objavte všetky vychytávky, ktoré by určite ocenilo mnoho z nás.

Aké boli hlavné ciele a priority pri navrhovaní novej kuchyne?

Kuchyňa je miesto, kde trávime ako rodina najviac času, či už počas prípravy jedla, alebo len tak s počítačom. Chcela som preto spojiť dostatok priestoru na pohodlné varenie v dvoch alebo troch ľuďoch a zároveň vytvoriť kuchyňu minimalistickú a jednoduchú, aby čo najviac splynula s hlavným obývacím priestorom, v ktorom sa nachádza.

Ako hodnotíte spoluprácu s Bonami?

Úplne skvele. Kuchyňu od Bonami odporúčam všetkým svojim známym, ktorí aktuálne kuchyňu riešia. Do kuchynského štúdia som prišla s jasnou predstavou o rozložení a materiáli. S láskavou pomocou tých najpovolanejších sme dotiahli vnútorné vybavenie a detaily.

Následné zameranie a zostavenie kuchyne už bola len príjemná cieľová rovinka. Veľmi oceňujem možnosť objednať si vzorky až domov. Môžete sa tak rozhodnúť, ktoré dvierka, dosku alebo úchytky zvolíte a pozrieť sa na ne v pokoji a pri svetle, ktoré máte doma.

Hľadali ste niekde inšpiráciu?

Je mi veľmi blízky škandinávsky dizajn. Chcela som však zároveň rešpektovať skutočnosť, že dom je z 30. rokov. Snažila som sa tak prepojiť moderné materiály a čisté línie kuchynskej linky s detailmi z obdobia prvej republiky, ako sú napríklad svietidlá, dubová podlaha alebo pôvodné dvere. Urobila som si rozsiahly prieskum Pinterestu a dlho som listovala časopismi s interiérovým dizajnom, ktoré som si vozila z ciest po Škandinávii ako suvenír.

Líši sa v niečom výsledná kuchyňa od pôvodného návrhu?

Plánovala som kuchynskú linku bez vysokých skríň. Partner, ktorý je praktickejší, ma neustále upozorňoval na to, ako málo miesta v skrinkách (po odpočítaní priestoru na umývačku, rúru a skrinku pod drezom) bude. Nakoniec sme do kuchyne umiestnili aj vysoké skrinky. Spätne to hodnotím ako veľmi dobré rozhodnutie, už len preto, že máme celkom zvedavú ročnú dcéru a rúra v úrovni očí je oveľa praktickejšia.

Ovplyvnilo podobu kuchyne vaše povolanie odborníčky na výživu?

Vzhľad kuchyne ovplyvnilo to, že ju neustále využívam na fotenie alebo natáčanie receptov na sociálne siete alebo do svojich kníh. Kvôli tomu som napríklad vyberala veľmi jemný a nenápadný vzor pracovnej dosky a volila svetlú farbu.

Aké materiály a farby ste zvolili a prečo?

Chcela som, aby kuchyňa bola svetlá a nadčasová, takže som pôvodne pracovala s verziou bielych skriniek. Potom som ale v showroome videla dvierka Tapas 969 v odtieni piesková ultra mat, ktoré sú nevšedné, svetlé a navyše na nich nie sú vidieť odtlačky prstov. Bola som rozhodnutá na sto percent počas sekundy.

Keď som potom zistila, že k nim existujú úchytové lišty v rovnakej farbe, nikto by ma už nezlomil. Kuchynskú dosku sme vybrali bielu z technického kameňa. Patrí medzi drahšie materiály, ale v dlhodobom horizonte sa takáto investícia vyplatí, pretože aj napriek tomu, že je široká iba 12 mm, je veľmi odolná a vydrží, aj keď na ňu položíte niečo horúce.

Keďže sme milovníci technológií a malých zdrojov svetla v rôznych častiach bytu, pod kuchynskú dosku sme zvolili svetelný LED pásik.

Čo máte na svojej novej kuchyni najradšej?

Príde mi super, že v mieste, kde je umývačka, bolo možné urobiť falošné dvierka s úchytkami, takže vyzerajú ako ďalšie dva šuplíky, len sa vyklápajú a sú spojené napevno. A keďže sme milovníci technológií a malých zdrojov svetla, pod kuchynskú dosku sme zvolili svetelný LED pásik. Na ovládači je potom možné zvoliť nielen intenzitu, ale aj teplotu svetla, takže si môžete na večer navoliť jemné teplé osvetlenie kuchyne, ktoré nijako neruší, ale vytvára príjemnú atmosféru.

Ako ste riešili organizáciu a úložné priestory v novej kuchyni?

Veľa som sa inšpirovala novou kuchyňou mojich rodičov. Mám od nich vyskúšané, čo je praktické. Volila som maximum zásuviek, či už na hrnce alebo taniere, tak aj v špajze. Nie je nič príjemnejšie, než si vysunúť zásuvku so surovinami a pohodlne si všetko vybrať, nemusieť sa ponárať pre každú konzervu. Vypichnúť si zaslúžia aj skryté zásuvky vo väčších zásuvkách.

Čo bolo počas realizácie najväčšou výzvou?

Rozhodne tie úložné priestory. Hovorím si, že vrchné skrinky ale môžem vždy pridať, keď budem cítiť, že potrebujeme viac miesta.

Ako ste vybalansovali rovnováhu medzi estetikou a funkčnosťou?

V tom mi veľmi pomohol partner. Ja som človek, ktorému veľmi záleží na estetike a je ochotný jej všeličo podriadiť bez toho, aby myslel na to, ako to bude fungovať v bežnom živote. Partner ma v tomto vždy vracia späť do reality. Navyše vyberal aj materiál kuchynskej dosky, aby bol ako pekný, tak praktický a odolný.

Prečo ste sa rozhodli pre kuchyňu bez digestora?

Digestor sme vynechali, aby sme mohli vylúčiť vrchné skrinky. Príliš často totiž nesmažíme. Zvolili sme teda varnú dosku s integrovaným odsávačom, ktorá je stále ešte celkom netradičným prvkom. Prekvapilo ma, ako ľahko sa čistí. Filter jednoducho vysuniete pomocou držadla ako „košíček“, pod ktorým je aj nádobka.

Aký ďalší účel kuchyňa plní?

Z bytu s tromi izbami sme sa rozhodli urobiť jeden veľký prepojený priestor. Väčšinu času trávime s partnerom spoločne. Aj keď sme v predchádzajúcom byte vytvorili skvelý pokojný pracovný kút mimo kuchyne s jedálňou, nakoniec sme obaja sedeli s notebookom najčastejšie pri jedálenskom stole.

Preto sme sa rozhodli v jednej veľkej miestnosti prepojiť kuchyňu a jedáleň s obývacou časťou, pracovným kútom a veľkorysým priestorom na hranie pre dcéru. Bojovali sme o každý centimeter, ale stávka na jeden veľký vzdušný priestor sa vyplatila.

Bez čoho sa v kuchyni nezaobídete?

Doteraz som prechádzala študentskými a nájomnými bytmi, takže som sa vždy musela bez niečoho zaobísť. Veľa rokov som nemala klasickú rúru, ale len malú prenosnú, nikdy som nemala umývačku. Nikdy som nemala ani toľko priestoru na varenie, koľko by som chcela. Až sa ma spýtate za nejaký čas znova, rozhodne to bude ten priestor, ktorý naša kuchyňa ponúka, a umývačka.

Akú radu by ste dali ľuďom, ktorí plánujú novú kuchyňu alebo jej renováciu?

Neponáhľajte sa. Aj keď máte jasnú predstavu, skúste si nechať v štúdiu poradiť. Ľudia, ktorým pod rukami prešlo už mnoho návrhov a realizácií, myslia aj na veci, ktoré vám možno nenapadnú a zároveň majú mnoho skúseností s tým, čo je praktické. Zvonku môžu tiež nazerať inak na priestor a ponúknuť vám riešenie, ktoré by ste si sami nezvolili, ale nakoniec vám bude sedieť najviac.