Zľava 20 % s kódom MINUS20 | Len do polnoci →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Premena multifunkčnej izby u speváka Pokáča

Ako na 20 metroch štvorcových skĺbiť obývačku so spálňou, detskou izbou a príležitostným nahrávacím štúdiom tak, aby všetko plnilo svoju funkciu a zároveň vyzeralo štýlovo? Inšpirujte sa premenou v dome speváka Pokáča a jeho rodiny, ktorú mala na starosti Petra Indruchová, jedna z dizajnérok Bonami Interior Design.

Pri navrhovaní sa snažím inšpirovať ľuďmi, ktorí v byte žijú. Preto je pre mňa veľmi dôležité, aby práve oni mali jasnú predstavu o tom, čo sa im páči a čo potrebujú. Len tak môžem získať predstavu o tom, čo chcú, a navrhnúť interiér, ktorý bude jedinečný, funkčný a krásny.

Petra Indruchová, dizajnérka

Službu Bonami interiérový dizajn sme objavili na instagrame a povedali sme si, prečo to nevyskúšať - že si spestríme bývanie na dva roky, kým sa presťahujeme do domu. Dopadlo to dobre, chceli sme priestor obohatiť o farby a svetlo, tak sme schválili divoko farebné návrhy od dizajnérky a za pár týždňov bolo v podstate všetko hotové.

Pokáč, majiteľ

Miestnosť pred a po premene:

Na akom štýle ste sa s majiteľom rozhodli pre tento priestor?

Zvolila som konzervatívny štýl nábytku v kombinácii s moderným štýlom výmaľby stien. K tomuto rozhodnutiu ma priviedla veľkosť miestnosti - najmä arkierové okno otvárajúce sa do záhrady. Výrazná, netradičná maľba stien bola mojím zámerom od prvého momentu, keď mi bolo povedané, že existujúce skrine v miestnosti by sa mali zachovať. Konečný vzhľad nábytku bol doladený po konzultácii s majiteľmi.

Mali ste pri navrhovaní priestoru nejakú konkrétnu inšpiráciu?

Inšpiroval ma samotný priestor bytu a výhľad do záhrady, ktorý je v Prahe veľmi vzácny. Určite však musím spomenúť aj obrazy, ktoré ma motivovali k výberu farieb a odvážnosti doplnkov.
Pôdorys izby a rozmiestnenie nábytku (20 m²)

Pôdorys izby a rozmiestnenie nábytku (20 m²)

Ako ste postupovali pri navrhovaní interiéru z hľadiska jeho usporiadania?

Myšlienka miestnosti s takouto hybridnou funkciou - t. j. obývacia časť, spálňa, detská izba, miestnosť na fotografovanie - je dosť netradičná a na jej realizáciu by som uvítala viac metrov štvorcových (smiech).

Malé priestory sú však výzvou dnešnej doby, preto som sa snažila nájsť každej funkcii vlastný vyhradený priestor, aby sa navzájom nerušili a mohli pracovať súčasne. Takže by som to nenazvala bojom s malým priestorom, ale skôr výzvou, aby to fungovalo čo najlepšie.

Moodboard plný odvážnych farebných kombinácií

Moodboard plný odvážnych farebných kombinácií

Jednoduchá vizualizácia, ktorá má klientovi pomôcť získať predstavu o budúcom interiéri

Jednoduchá vizualizácia, ktorá má klientovi pomôcť získať predstavu o budúcom interiéri

Z čoho sa vychádzalo pri zlaďovaní farieb?

Miestnosť bola definovaná existujúcou podlahou, oknami, dverami a skrinkami. Tento minimalistický základ podnietil moju myšlienku rozšíriť túto konzervatívnu farebnú schému na ďalšie kusy nábytku. K odlišnému prístupu k stenám ma potom výrazne inšpirovali reprodukcie, ktoré si majitelia predtým zakúpili a chceli ich zakomponovať do interiéru. Farebný ohňostroj na plagátoch priam kričal po odvážnejšom prístupe k vymaľovaniu stien.

Čím ste sa riadili pri výbere materiálov?

Výber materiálov bol priamym dôsledkom konzervatívneho prístupu. Jednoduché povrchy, čisté farby a textúry, ale zaujímavé tvarové detaily. Dôležitá pre mňa bola aj praktickosť a údržba, keďže miestnosť budú využívať dospelí aj deti. V neposlednom rade som vyberal podľa kritérií kvality, aby nábytok a väčšie doplnky vydržali čo najdlhšie a boli príjemné také, aké sú.

Stanovili vám majitelia nejaké mantinely, čo sa týka dizajnu, alebo vám dali voľnú ruku?

Majitelia zostali počas celého obdobia veľmi otvorení diskusii a hranice sme prekračovali a posúvali na oboch stranách. Bolo však nevyhnutné prispôsobiť interiér deťom a ich potrebám.

Minimalizovať ostré hrany, rozbitnosť a zničiteľnosť materiálov. Preto som niektoré diely koncipoval ako premiestniteľné solitéry - ako je to v každej detskej herni.

Ktorá časť miestnosti si pri plánovaní vyžadovala najväčšiu pozornosť?

Vzhľadom na množstvo priestoru, ktoré zaberá, by som v tomto prípade vyzdvihol spací priestor. Požiadavkou bola veľká manželská posteľ (180 x 200 cm) - a detská postieľka, ktorá plošne vytvorí celú jednu miestnosť. Cieľom však bolo, aby spací priestor nezaberal celú miestnosť.

Čím ste sa riadili pri výbere menších doplnkov a dekorácií?

Pre doplnky som vzhľadom na farebnosť a tvar nábytku hľadala zaujímavejšie tvary a farby, ktoré by korešpondovali aj s obrazom a plagátmi.

Dôležité pre mňa bolo, aby dekorácie a doplnky plnili aj svoju funkciu a neboli len lapačmi prachu - to ocenia najmä rodiny s deťmi. V tomto prípade bolo na programe dňa aj využitie širokej škály doplnkov pre deti, ktoré v interiéri určite uvítajú.

Vždy je pre mňa dôležité rešpektovať životný štýl a využívanie interiéru jeho obyvateľmi. V tomto prípade je najväčšou výhodou jednoduché preskupenie nábytkových prvkov, ktoré sú menšie a dajú sa umiestniť do voľného priestoru.

Petra Indruchová, dizajnérka

Súčasťou premeny bola aj malá úprava záhrady okolo domu. Kreslá s ležadlom vytvorili ideálne miesto na letné posedenie priamo medzi jabloňami.


Autorkou návrhu je dizajnérka Petra Indruchová, ktorá vám v rámci služby Bonami interiérový dizajn navrhne interiér aj na mieru.